Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs neveselīgi ēd

21 % Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņiem piemīt tāds kaitīgs ieradums kā neveselīga ēšana, liecina “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Vairākums no šiem respondentiem atzīst, ka pārsvarā ietur neveselīgu dzīvesveidu, bet piektdaļa (24 %) norādīja, ka ikdienā nepietiekami daudz sporto.

Saskaņā ar aptaujas rezultātiem vīrieši (24 %) biežāk izvēlas neveselīgu maltīti nekā sievietes (19 %). Savukārt, ja aplūko aptaujas rezultātus dažādās vecuma grupās, nākas secināt, ka visbiežāk ar neveselīgu ēšanu aizraujas personas 45 – 54 gadu vecumā (25 %), bet visretāk – personas vecumā no 55 līdz 74 gadiem (18 %). Starp jauniešiem 18 – 24 gadu vecumā neveselīgu pārtiku ikdienā mēdz patērēt katrs piektais. Savukārt, ja skatās rezultātus pēc apdzīvotās vietas tipa, visvairāk neveselīga uztura piekritēju dzīvo lauku apvidos (28 %).

Gastroenterologs Anatolijs Danilāns, komentējot aptaujas datus, norāda, ka tie atbilst reālajai situācijai – cilvēki visvairāk grēkojot tieši ar pārēšanos. “Lielākā kļūda, ka daļa sabiedrības ar veselīgu dzīvesveidu saprot tikai veselīgu ēdienu. Ar to ir par maz, svarīgi piedomāt arī pie fiziskajām aktivitātēm,” skaidro profesors. “Mēs pārēdamies, tādēļ mums ir daudz asinsvadu slimnieku, daudz pacientu ar aknu darbības traucējumiem, daudzi slimo ar cukura diabētu.”

Ārsts norāda, ka patiesībai atbilst varētu arī dati par personām 45 – 54 gadu vecumā kā biežākajiem grēciniekiem attiecībā uz neveselīgu uzturu. “Tur ir viss kopā – sēdošs dzīvesveids, mazkustība, našķošanās pie TV ekrāna,” skaidro A. Danilāns. Viņš tomēr norāda, ka valsts iedzīvotāji nemaz tik bieži negrēko ar tādu ēdienu kā, piemēram, fritētu kartupeļu, čipsu un burgeru ēšanu, bet ar saldumu un cukura pārmērīgu lietošanu – gan. “Grūti jau pateikt, cik būtu tā norma – katram sava, bet nu rādītājs, ka jāapstājas, ir pavisam vienkāršs – kad redzam, ka vēderiņš parādās. Traki mums iet ar to pārēšanos, bet nu labā ziņa – ASV vēl neesam apsteiguši,” saka gastroenterologs.

A. Danilāns kā problēmu akcentē mazkustību. “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” liecina – 7 % valsts iedzīvotāju atzinuši, ka pārmērīgi aizraujas ar virtuālo vidi, kas veicina gan mazkustību, gan pazemina kopējo dzīves kvalitāti. To vidū katrs piektais ir vecumā no 18 – 24 gadiem.

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” izveidots sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts šī gada aprīlī, kopumā visā Latvijā aptaujājot 1003 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.