Katrs otrais Latvijas iedzīvotājs papildinājis savu mājas aptieciņu

Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa jaunākā pētījuma dati liecina, ka pagājušā gada ģeopolitiskie notikumi pasaulē atstājuši ietekmi uz iedzīvotāju paradumiem. Gandrīz katrs otrais pētījuma respondents atzinis, ka šo notikumu iespaidā šogad papildinājis savu mājas aptieciņu, lielākoties iegādājoties pretiekaisuma un pretsāpju līdzekļus, kā arī plāksterus.

Vispirms pandēmijas laika ierobežojumi, pēc tam karš Ukrainā – visticamāk šie notikumi likuši vairāk domāt, vai krīzes situācijās iedzīvotājiem mājās ir pieejamas pirmās nepieciešamības preces, tai skaitā nepieciešamie medikamenti un medicīniskās preces, lai spētu parūpēties par sevi un savu ģimeni. Saskaņā ar Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa jaunākā pētījuma datiem teju katrs otrais Latvijas iedzīvotājs jeb 42 % no visiem respondentiem atzina, ka ir papildinājuši mājas aptieciņu. Visbiežāk iedzīvotāji pirkuši pretiekaisuma un pretsāpju līdzekļus (32 %), dezinfekcijas līdzekļus, piemēram, ūdeņraža pārskābi, spirta šķīdumu (20 %), kā arī plāksterus (20 %). Nedaudz retāk – medicīniskās marles un saites (15 %), dažādus bezrecepšu medikamentus gremošanas sistēmas darbībai (15 %). Daļa iedzīvotāju mājas aptieciņu papildinājuši ar uztura bagātinātājiem imunitātes stiprināšanai (8 %), joda tabletēm (5 %) un uztura bagātinātājiem satraukuma mazināšanai (5 %). Visbiežāk medikamentus un medicīniskās preces pirkušas sievietes dažādās vecuma grupās, rūpējoties par savas ģimenes veselību un drošību.

Nepieciešamais mājas aptieciņas minimums

Katrs no mums biežāk vai retāk saskaras ar kādām veselības problēmām. Vienam biežāk sāp galva, otrs bieži saaukstējas, citam ir alerģiskas reakcijas utt. Katrs veido savu mājas aptieciņu, rēķinoties ar savām vajadzībām. Dažkārt tas netiek darīts apzināti, bet ir izveidojusies laika gaitā. Mājas aptieciņā nepieciešamo medikamentu minimumu nosaka biežākās veselības problēmas, ar kādām varētu saskarties ikviens no mums. Nepieciešams nodrošināties arī ar atsevišķiem mājās lietojamiem diagnostikas līdzekļiem, lai nevadītos tikai pēc principa – slikti jūtos. Tomēr jāatceras, ka pret savu veselību jāizturas atbildīgi. Šķietami viegli slimības simptomi tik pat labi var liecināt par nopietnu saslimšanu, tāpēc jebkurā gadījumā drošāk ir konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Speciālistu konsultācija zāļu izvēlē vienmēr nepieciešama arī grūtniecēm, barojošām māmiņām un bērniem.

Diagnostikas līdzekļi – termometrs, lai varētu izmērīt precīzu ķermeņa temperatūru nevis vadītos tikai pēc sajūtām. Termometru daudzveidība aptieku plauktos ir liela – sākot ar pierastajiem stikla termometriem (mērījuma ilgums 4 min.) līdz pat infrasarkanās gaismas tehnoloģiju termometriem, kuru mērījuma ilgums ir 3 sekundes un mērījumu veic pacientam nepieskaroties. Ja kādam no ģimenes locekļiem ir paaugstināts asinsspiediens, tad ieteicams iegādāties asinsspiediena aparātu lietošanai mājas apstākļos. Ikdienas asinsspiediena mērījumi mājās, ārstam palīdz precīzi noteikt nepieciešamo zāļu devu.

Medikamenti pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru – pirmās izvēles medikaments bērniem un pieaugušajiem ir Paracetamolum. Efektīvs augstas temperatūras samazināšanā ir arī Ibuprofenum. Kombinētos pretsaaukstēšanās līdzekļus jālieto tikai gadījumos, kad ir visi sastāvam atbilstošie simptomi.

Sāpes – galvas sāpes, zobu sāpes, menstruāciju sāpes, akūtu vīrusinfekciju izraisītas sāpes u.c. efektīvi ir Ibuprofenum, Paracetamolum, Naproxenum saturošie medikamenti.

Zāles gremošanas traucējumu gadījumā. Gremošanas sistēmas galvenais uzdevums ir mūsu apēstās barības pārveidošana līdz sastāvdaļām, kuras organisms ir spējīgs uzņemt un lieko izvadīt. Caurejas gadījumā ir būtiski papildus uzņemt šķidrumu un lietot probiotikas, kas normalizē zarnu mikrofloru un būtiski paātrina atveseļošanās laiku. Caurejas mazināšanai var lietot drošus līdzekļus adsorbentus – Diosmectinum un Carbo activatus (aktivētā oglīte). Atsevišķo gadījumos, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, var lietot Loperamidi hydrochloridum. Fermentus saturoši medikamenti noder gadījumā, ja apēsta “smagi gremojama” pārtika un nepieciešami papildu gremošanas fermenti. Dažkārt novēro arī funkcionālu vēdera uzpūšanos, kas saistīti ar nepareiza uztura izvēli. Būtiski ir samazināt nepatīkamās sūdzības – pilnuma sajūtu, sliktu dūšu, atraugas, kur lieliski palīdz adsorbentu lietošana – Carbo activatus (aktivētā oglīte) vai Diosmectinum, kā arī probiotiku lietošana. Zarnu trakta motoriku uzlabo Simeticonum, kā arī ķimenes, fenheļa un anīsa augļi.

Līdzekļi sadzīves traumu gadījumā – ārīgi lietojami aerosoli, krēmi un ziedes. Dexpanthenolum saturošs pretapdegumu aerosols vai krēms, ko izmanto nelielu apdegumu pirmajai palīdzībai un dziedēšanai (piemēram, saules, liesmas un karsta ūdens izraisītu). Nelielu nobrāzumu un brūču apstrādei jānodrošinās ar ūdeņraža pārskābi, antiseptisku ziedi vai gēlu dzīšanas veicināšanai. Mājās jābūt arī pārsienamo materiālu komplektam un dažādu izmēru plāksteriem. Sasitumu, sastiepumu muguras sāpju, sporta traumu gadījumā efektīvi ir Diclofenacum, Ibuprofenum vai Naproxenum u.c. vielas saturoši ārīgie gēli un krēmi, kas mazina iekaisumu un sāpes. Zilumu uzsūkšanos veicina heparinu saturoši gēli, kuru izmantošanu ieteicams uzsākt ne ātrāk kā 24 h pēc traumas.

Alerģiju mazinošas zāles – var izmantot iekšķīgas (Clemastinum, Cetirizinum, Loratadinum saturošas zāles) un ārīgas formas. Tās mazina niezi, pietūkumu, apsārtumu ādā.

Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, kad ikdiena ir darbs ar datoru, dažādu funkciju izmantošana mobilajos telefonos un planšetdatoros, tas diemžēl prasa savu nodevu – rada papildus slodzi acīm. Tāpēc ieteicams mājas aptieciņu papildināt ar mitrinošiem acu pilieniem, kas uzlabo acu labsajūtu. Kā, piemēram, Natrii hyaluronate vai tās kombinācijas saturoši acu pilieni.

Viegli dabas vielas saturoši nomierinoši līdzekļi bezmiega vai stresa gadījumā. Mūsdienu dienas ritms ir straujš, kas var atstāt arī nepatīkamas sekas uz miega kvalitāti. Labākās “zāles” pret stresu ir fiziskas kustības un relaksācija, bet dažkārt var pielietot arī augu spēku. Efektīvākie dabiskie nemieru mazinošie līdzekļu sastāvā varētu būt pasifloras, apiņu, baldriānu, vilkābeles, melisas u.c. ekstrakti.

Veselība ir mūsu vērtība, no tās ir atkarīga mūsu dzīves kvalitāte. Mūsu pienākums ir ieklausīties savā organismā, jo ar katru slimības simptomu – sāpes, temperatūra, iesnas utt. – saņemam signālu, ka kaut kas nav labi. Neārstēšanās vai nepārdomāta pašārstēšanās var atstāt negatīvas sekas uz jūsu veselību, tāpēc aicinu savlaicīgi lūgt padomu speciālistam ārstam un farmaceitam.

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” ir daudzveidīgākais Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un dzīvesveida tendenču mērījums, kas tiek veikts jau septiņus gadus. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1016 cilvēki, vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pētījuma mērķis ir veicināt sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudināt vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Pētījums veikts 2022. gada aprīlī – maijā.

Saistītie raksti

Arvien vairāk iedzīvotāju cieš no saldumu atkarības

Pandēmijas laikā pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kuri atzīst, ka uzturā regulāri... lasīt vairāk
Arvien mazāk iedzīvotāju nodarbojas ar sportu

Arvien mazāk iedzīvotāju nodarbojas ar sportu

Pēdējo četru gadu laikā par 10% samazinājies iedzīvotāju skaits, kas nodarbojas... lasīt vairāk

Testosterons – vīrišķības hormons

Testosterons ir galvenais vīriešu dzimumhormons, kas veidojas gan vīriešu, gan sieviešu... lasīt vairāk