Katarakta – 
nav pasaules gals

Lai arī daba cilvēku ir apveltījusi ar piecām maņām, redzi uzskatām par vissvarīgāko. Tieši tāpēc par acu veselību jārūpējas īpaši rūpīgi. Šajā Mana Veselība numurā profesors Igors Solomatins konsultē par acu slimību – kataraktu, kura neārstēta var radīt nopietnus redzes zudumus līdz pat aklumam.

Katarakta ir acs caurspīdīgās lēcas apduļķošanās. Vesela acs lēca ir caurspīdīga, gaisma bez grūtībām tiek tai cauri. Ja izveidojusies katarakta, lēca sabiezē un kļūst duļķaina. Katarakta var būt par cēloni miglainam vai saplūdušam attēlam. To varētu salīdzināt ar aizsvīdušu logu.

Kataraktas simptomi:

attēls miglojas, saplūst/izplūst;

nepieciešama bieža briļļu stipruma maiņa;

attēls dubultojas vienā no acīm;

krāsas izbalē vai arī attēlā sāk dominēt dzeltenīgie toņi. 

 

Kataraktas cēloņi:

visbiežākais iemesls – novecošana;

iedzimtība;

acs trauma;

medikamenti (piemēram, steroīdi);

ķirurģiska iejaukšanās.

 

Ārstēšanas veidi

Kataraktas attīstības sākuma stadijā var palīdzēt brilles, tomēr tad, kad kataraktas izraisītais redzes zudums traucē ikdienas darbam, nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Apduļķotās lēcas izņemšana iespējama tikai ķirurģiskā ceļā.

Kataraktas operācija ar Femtosekunžu lāzeri – ja agrāk lāzera starus izmantoja tikai redzes korekcijas operācijām, tad tagad ar jaunāko tehnoloģiju iespējām, lāzera starus var izmantot arī kataraktas operācijām. Tādēļ Dr. Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centrs, kā pirmais un šobrīd vienīgais Baltijas valstīs, piedāvā unikālu iespēju veikt kataraktas lāzeroperāciju. Femtosekunžu lāzeris veic lielāko daļu no kataraktas operācijas etapiem acu ķirurga rūpīgā kontrolē. Šī tehnoloģija ir īpaši laba, jo operācijas laikā tiek implantēta augstākās klases mākslīgā lēca, un ir svarīga katra nianse, lai iegūtu maksimāli iespējamo operācijas efektu. Femtosekunžu lāzeris sniedz iespēju operēt kataraktu arī tad, ja pacientam ir citas nopietnas saslimšanas kā glaukoma, cukura diabēts, radzenes distrofijas, dažādas traumas un citas acu slimības. Standarta kataraktas operācijas gadījumā lāzera vietā tiek izmantota ultraskaņa, acī tiek ievietots ultraskaņas uzgalis, kurš iznīcina apduļķojušos lēcu. Šāda mehāniska iejaukšanās palielina acs iekšējo spiedienu, kas savukārt palielina operācijas risku. Lietojot lāzeri, šāds operācijas risks tiek pilnībā izslēgts. Femtosekunžu lāzeris paver jaunu ēru kataraktas operācijās. Tas, kas vakar likās fantastika, šodien ir realitāte.

Operāciju salīdzinājums:

Kataraktas operācija ar ultraskaņu            Kataraktas lāzeroperācija

Grieziens tiek veidots pielietojot nazi.

Acī tiek ievadīti mehāniski instrumenti, tiek veiktas sarežģītas manipulācijas zem lielā palielinājuma.

Acī tiek ievadīts speciāls uzgalis un lēca tiek sadalīta fragmentos ar ultraskaņu.    Grieziens tiek veikts pielietojot lāzerstaru. Rezultātā griezienam ir ideāla forma.

Lāzers veic ieprogrammētas manipulācijas ar mikronu precizitāti, un acī nekas netiek ievadīts.

Femtosekunžu lāzers sadala apduļķotu lēcu sīkās daļiņās, kas viegli tiek izvadītas no acs. Pateicoties ideāliem griezieniem, jaunas lēcas implantācija notiek maksimāli saudzējoši un droši.

Klients var izvēlēties premium klases lēcu un panākt maksimālu redzes uzlabošanas efektu.

Saistītie raksti

Sabiedrības vairākums uzturā lieto gan dzīvnieku, gan augu valsts produktus

Sabiedrības vairākums uzturā lieto gan dzīvnieku, gan augu valsts produktus

Divas trešdaļas jeb 66% Latvijas iedzīvotāju sevi uzskata par visēdājiem, proti... lasīt vairāk

Lai saule nekļūtu par ienaidnieku

Vasarā pēc iespējas vairāk laika cenšamies pavadīt laukā, baudīt jauko laiku,... lasīt vairāk
Kāpēc jāuzmanās 
no cukura diabēta?

Kāpēc jāuzmanās 
no cukura diabēta?

Aptuveni puse cukura diabēta slimnieku Latvijā nemaz nezina, ka ir slimi... lasīt vairāk