Kapsulas un to PAREIZA lietošana

Viena no diezgan bieži izmantojamām zāļu formām ir kapsulas. 
Kas jāievēro, lietojot kapsulas, konsultē Mana Aptieka Ausekļa aptiekas farmaceite Līga Dzene.

Kapsulas – capsula, capsulae. Kapsulās tiek ievietota zāļu viela. Kapsulas gatavo no želantīna, polimēriem vai cietes. Zāļu vielu parasti ievieto kapsulās, ja tā ir neizturīga pret apkārtējo vidi (UV stariem, ot, gaisa mitrumu u.c.), vai inaktivējas kuņģa skābajā vidē.

Ja tabletes ir zāļu forma, kurās aktīvās vielas sapresētas ar palīgvielām, tad kapsulās ir iespējams ievietot pulverus, eļļas, šķidrumus, granulas, mikrosfēras. Visbiežāk kapsulās tiek ievietotas tādas vielas kā gremošanas fermenti, bifidobaktērijas, vitamīni (A, E un D), kā arī īpaši rūgtās vielas, kuras lietot tablešu vai pulvera veidā ir ļoti apgrūtinoši. Piemēram, visiem labi zināmas ir zivju eļļas kapsulas, kā arī aktīvā ogle pēdējā laikā tiek ievietota kapsulā, kas daudziem cilvēkiem ir vieglāk lietojama nekā tablešu formā.

Kapsulas iedalās:

Mīkstās kapsulas (neatveramas), ieņemamas caur muti vai vagināli lietojamas;

Cietās kapsulas (atveramas).

Dažkārt cilvēkiem rodas problēmas ar cieto kapsulu norīšanu, bet, tā kā tās ir atveramas, tad to saturu var izšķīdināt nelielā ūdens (istabas temperatūrā) daudzumā, vai arī var iemaisīt pārtikā. Ja tiek atvērta kapsula, kurā ir mikrosfēras, tad tās, sajaucot ar ēdienu vai šķidrumu, jāizlieto nekavējoties, tās nedrīkst uzglabāt. Pirms atveriet kādu kapsulu, noteikti konsultējieties ar farmaceitu, vai konkrētās kapsulas atvēršana ir pieļaujama.

Ja kādu medikamentu jums ir neērti lietot tā zāļu formas dēļ (nevarat norīt tableti vai kapsulu), pajautājiet ārstam vai farmaceitam, vai šim medikamentam nav pieejama šķidra vai šķīstoša zāļu forma.

Svarīgi!

Ja absorbentus (vielas, kuras uzsūc zarnu traktā esošās kaitīgās vielas) lieto vienlaikus ar citiem medikamentiem, tie var neitralizēt vai mazināt arī šo medikamentu iedarbību. Šāda veida medikamentus ieteicams lietot pēc divu stundu intervāla.

Kapsulas lietošana bērniem

Kapsulas drīkst lietot bērni no 5 gadu vecuma, jo mazi bērni nav spējīgi norīt parasta lieluma tableti vai kapsulu.

Uzglabāšana un derīguma termiņš

Ja nav īpašas norādes, tad uzglabāt sausā, tumšā vietā, temperatūrā līdz 25oC.

Ļoti svarīgi ir ievērot zāļu derīguma termiņu, jo, tam beidzoties, nevar paredzēt, kāda var būt reakcija. Zāles, kurām beidzies derīguma termiņš, ir jāaiznes uz aptieku, kur tās ievieto specialā kastē „Nederīgiem medikamentiem”, un pēc tam tās iznīcina. Zāles nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem vai kanalizācijā.

Saistītie raksti

Katrs trešais iedzīvotājs ārstējas, izmantojot internetu

Katrs trešais (28 %) Latvijas iedzīvotājs pēdējā gada laikā saslimstot uzsācis... lasīt vairāk

Galvassāpju biežākie iemesli

Galvassāpes var radīt ikdienas paradumi – ievērotais diennakts ritms, uzturs, fizisko... lasīt vairāk

Kā uztura paradumu maiņa uzlabo seniora veselību

Lai gan slimības nešķiro – jauns vai vecs, tomēr nenoliedzams ir... lasīt vairāk