Kad nepieciešama vairogdziedzera sonogrāfija

Vairogdziedzera darbības traucējumi izraisa virkni veselības problēmu, tāpēc nelielā, bet ļoti nozīmīgā orgāna veselībai vajadzētu pievērst nopietnu uzmanību.

Pēc Vispasaules veselības organizācijas apkopotajiem datiem apmēram 655 miljoni pasaules iedzīvotāju cieš no kādas vairogdziedzera slimības.

Lūdzu, iepazīsimies!

Ģimenes ārste, arodslimību speciāliste un narkoloģe ar 18 gadu darba stāžu ārstniecībā Laila Atiķe sonogrāfijas izmeklējumus veic jau astoņus gadus. Ar Eiropas fondu atbalstu Liepājā, Kuršu ielā 18, izveidota medicīnas diagnostikas  laboratorija, pieejama kompjūtertomogrāfijas, rentgena un ultrasonogrāfijas un laboratorijas aparatūra. Daktere izvērtē visus izmeklēšanu rezultātus, ko saglabā arhīvā, nodrošinot iespēju klientam pēc vajadzības saņemt agrāk veiktu izmeklējumu rezultātus. Brīvajā laikā Laila Atiķe izvēlas aktīvās atpūtas veidus: brauc ar laivu, makšķerē, rušinās dārzā un reizēm izbrauc kādu līkumu ar kvadriciklu. 

Kāda nozīme organisma darbībā ir vairogdziedzerim?

Nelielam tauriņam līdzīgais orgāns kakla priekšējā daļā sastāv no divām daivām. Kopā ar citiem dziedzeriem tas ietilpst endokrīnajā orgānu sistēmā, kas izstrādā bioloģiski aktīvās vielas – hormonus.Nereti domājam, ka hormoni ir kādas ļoti smalkas, īpašas un maz nepieciešamas vielas. Taču īstenībā  ir pretēji! Hormoni piedalās visā mūsu organisma darbībā.  Stimulē vielmaiņu šūnās un regulē katru procesu – elpošanu, gremošanu, miegu, kustības, kā arī iekšējo orgānu darbību. Nepareiza vairogdziedzera darbība rada asinsspiediena, vielmaiņas, palielināta un arī samazināta ķermeņa svara, sirds ritma problēmas, sievietēm var izraisīt menstruālā cikla traucējumus. Starp citu, praksē novērots – cilvēks slimo ar depresiju, kas pēc būtības izrādās slimība, ko izraisījis nepareizs vairogdziedzera izstrādāto hormonu līmenis asinīs. Vairogdziedzeris piedalās augšanas procesos. Domāju, šī orgāna nozīme līdz galam vēl nav izpētīta un nākotnē mūs gaida jauni, nozīmīgi zinātniskie atklājumi.

Ir tikai daži galvenie hormoni, kam ārsti seko līdzi, nozīmējot analīzes – TSH,  T3, T4 koncentrācija asinīs. Ja tās uzrāda novirzes no normas, endokrinologs vai onkologs pēc vajadzības izraksta vēl citas papildu analīzes.

Un kādos gadījumos jāveic sonogrāfija?

Metodi plaši pielieto diagnostikā, ja ir aizdomas par vairogdziedzera problēmu vai arī ja redzami mezgliņi vairogdziedzerī. Reizēm tie ir tik lieli, ka deformē kakla līniju. Ultrasonogrāfija ir viena no nekaitīgākajām, vienkāršākajām neinvazīvajām, bet ļoti informatīvajām izmeklēšanas metodēm. To nozīmē gan bērniem un pieaugušajiem, gan arī grūtniecēm. Šie izmeklējumi nav dārgi, pie mums sonogrāfija ar ārsta nosūtījumu maksā trīs, bet bez nosūtījuma – desmit latus.

Jūs teicāt, ka mezgliņi pie vairogdziedzera pat deformē kaklu.

Tādi gadījumi tiešām ir un pēdējā laikā pat diezgan bieži. Pie mums vēršas pēc palīdzības cilvēki ar ļoti lieliem mezgliem, kas redzami jau no attāluma. Un tad seko jautājums – kāpēc cilvēks tik tālu nolaidis savu veselību? Labi, ka lielākā daļa šo mezglu ir labdabīgi veidojumi. Tos var operēt un ārstēt ar zālēm. Bet ir tādi mezgli, kā mēs, mediķi, sakām – «uz jautājuma». Šajos gadījumos veic sonogrāfiju, nozīmē analīzes un iesaka konsultēties ar onkologu. Iespējams, ka ārsts noteiks sonogrāfijas kontrolē veikt mezgla punkciju, paņemt audu paraugus, lai pārliecinātos, ka tajos nav ļaundabīgu šūnu.

Vai tiesa, ka vairogdziedzera problēmas ir katram trešajam cilvēkam?

Gribētos pat palabot, ka pēdējā laikā tādas var būt katram otrajam. Bet tāpēc jau pieejamas diagnostikas metodes, lai varētu pārbaudīt savu veselību. Ultrasonogrāfijā ārsts redz, kuram mezglam ir jāpievērš uzmanība. Konstatēto mezglu uzrauga ik pēc trim vai sešiem mēnešiem, vai arī reizi gadā, lai būtu drošība, ka tas neapdraud veselību.

Var būt vairāki mezgli, pat kā krelles cits pie cita. Tad mēra katra mezgliņa lielumu, skatās, kāda ir tā dinamika un struktūra: vai mezgliņš ir apasiņots vai neapasiņots. Apasiņotu mezgliņu uzrauga biežāk.

Kas atrodas mezglā?

Labajiemmezgliem tā ir sabiezināta vairogdziedzera struktūra. Var būt cistiski veidojumi, apasiņots vai neapasiņots sabiezējumiņš. Varianti ir dažādi. Sliktākais no tiem ir tāds, ka laboratorijā atklāj ļaundabīgās šūnas.

Kāda nozīme ir cilvēka vecumam?

Praktiski nekādas nozīmes nav. Bērniem gan šīs slimības neatklāj, bet jauniešiem divdesmit gadu vecumā mezgliņi ir bijuši. Cistiski veidojumi ir arvien biežāk neatkarīgi no vecuma. Sievietes ar vairogdziedzera problēmām saskaras biežāk nekā vīrieši.

Ja mezgls nav redzams, tad iespējams, ka cilvēks ilgu laiku pat nenojauš par problēmu.

Jā, tā gadās. Bet parasti šādi slēpjas labdabīgie mezgliņi, kas gan ir vairogdziedzera struktūrā, bet netraucē tā darbībai. Nerada sirdsklauves, matu izkrišanu, svara problēmas, miegainību, menstruālā cikla traucējumus.

Kādas sūdzības ļauj atklāt vairogdziedzera problēmas?

Veids, kā mezgls sevi atklāj, ir sirdsklauves – cilvēki nāk ar sūdzībām par sirdsdarbības traucējumiem. Nokļūstot ģimenes ārsta redzeslokā, nereti viņi turpina izmeklējumus sonogrāfijas kabinetā.

Vai nepieciešams profilaktiski veikt vairogdziedzera sonogrāfiju arī tad, ja nav sūdzību?

Bez indikācijām parasti to nedara. Reizēm cilvēki nāk un sūdzas – man noteikti ar vairogdziedzeri kaut kas nav kārtībā, es smoku nost. No vairogdziedzera mezgliem cilvēks nesmok, ja vien tas nav divu dūru lielumā. Podziņas izmēra mezgliņš nesmacē un nekādi neietekmē ne elpošanu, ne barības vada funkciju. Drīzāk tā būs neiroloģiska problēma, nereti, piemēram, veģetatīvā distonija. Ļoti bieži klienti tā domā, ka ir vairogdziedzera saslimšana, taču sūdzību pamatā atklājas emocionalitātes izraisītas problēmas.

Ko varam darīt sava vairogdziedzera veselības labā?

Nav specifisku norāžu. Jāparūpējas par veselīgu, vispusīgu ēdienkarti un normālu dienas režīmus. Gribu ieteikt jauniešiem, kuri apmeklē sporta zāles – vajadzētu nopietni pārdomāt nepieciešamību lietot uzturā dažādas pārtikas piedevas, kas veicina muskulatūras veidošanos. Jo praksē redzu, ka tādēļ diemžēl rodas vairogdziedzera mezgli un dažādi veidojumi nierēs.

Veselīgs dzīvesveids, labs tonuss un sabalansēts uzturs ir pamatā visu mūsu organisma sistēmu, arī vairogdziedzera, pareizai darbībai.

Saistītie raksti

Fakti par vīrieša veselību Latvijā

lasīt vairāk

Pirts aptieka iespējas garām nelaiž

Mana Aptieka Pirts aptieka Limbažos piedzīvojusi kārtējās pārmaiņas – tagadējās telpas... lasīt vairāk

Silta un mitra vide labvēlīga sēnīšu infekcijām

Ar nožēlu jāatzīst, ka sēnēm patīk augt ne tikai mežā, tām... lasīt vairāk