Kad bez dzirdes aparāta neiztikt

Ja dzirdes pasliktināšanās sāk traucēt komunikācijai, tad ir pienācis laiks sākt domāt par dzirdes aparāta nepieciešamību. Lai gan mūsdienās vēl pastāv stereotipi, ka dzirdes aparātus pielīdzina kruķiem, patiesība ir citāda – pēdējo gadu laikā dzirdes aparātu tehnoloģijas attīstījušās tik strauji, ka šobrīd ir iespēja iegādāties komfortablus un pacienta dzīves līmenim piemērotus dzirdes aparātus,” atzīst LOR klīnikas dzirdes akustiķis  Kaspars Lapsa.

Lai gan dzirde ir viena no svarīgākajām cilvēka maņām, to ir samērā viegli sabojāt. Bieži cilvēks ar savu nevērīgo izturēšanos pats neapzināti stimulē dzirdes bojājumu rašanos. Jebkurš troksnis skaļāks par 80 decibeliem, skanot vairāk par stundu, atstāj iespaidu uz dzirdi. Pēc hokeja skatīšanās sporta hallē vai kāda koncerta, ausīs dzirdama džinkstoņa, kas liecina par to, ka ausīm ir bijusi pārslodze. Ikdienā cilvēks runā no 500 līdz 5 000 herciem frekvencē, ja skaņa ir skaļāka, tad frekvenču diapazons nedaudz palielinās, bet visam ir savas robežas. Tāpēc skaļā troksnī ilgi uzturēties nav ieteicams. Esot koncertos, festivālos, kur mūzika tiek atskaņota samērā skaļi, ieteicams, ik pa brīdim paiet nostāk, lai kaut nedaudz dotu dzirdei atelpu. Darba vietās, kur ir pastiprināts troksnis, noteikti jālieto aizsarglīdzekļi, tāpat arī medniekiem mūsdienās ir iespējams iegādāties speciālas austiņas, kuras pastiprina fona troksni, lai sadzirdētu zvēru, un slāpē šāviena troksni, kas pretējā gadījumā var nodarīt nopietnus dzirdes bojājumus. Arī ilglaicīga skaļas mūzikas klausīšanās, rada dzirdes bojājumus, it īpaši jāuzmanās, lietojot ausī ieliekamās austiņas, jo tā kā tās neslāpē apkārtējo troksni, tad mūzika tiek klausīta pārmērīgi skaļi.

 

Dzirdes aparātu funkcionalitāte

Pie dzirdes akustiķa pacientu nosūta ārsts. Izvērtējot dzirdes līmeņa traucējumu pakāpi un pacienta vajadzības, kopīgi ar pacientu tiek pieņemts lēmums, cik funkcionāls dzirdes aparāts ir nepieciešams.  Šobrīd ir visnotaļ plašas iespējas, jo tehnoloģijas šajā jomā attīstās ļoti strauji.

Jebkuri dzirdes aparāti dalās vairākos līmeņos – vieglai, vidējai vai smagai vājdzirdībai. Kā arī tie dalās dažādās funkcionalitātes pakāpēs atbilstoši klienta prasībām – pamata, bāzes, biznesa un Premium. 

Funkcionalitāte atkarīga no lietotāja vajadzībām. Jo pacienta ikdiena ir vienkāršāka apkārtējo fonu un skaņu ziņā, jo skaņu apstrāde nav nepieciešama tik daudzpusēja kā cilvēkam, kurš ikdienu pavada darbā komunicējot ar dažādiem cilvēkiem, runājot svešvalodās vai nodarbojoties ar mūziku.

Ja dzirdes pasliktināšanās ir saistāma ar dabisku nolietojumu, tad visbiežāk šī problēma piemeklē abas ausis vienlaikus. Tādā gadījumā ieteicams dzirdes aparātus izmantot abām ausīm, jo pretējā gadījumā var rasties problēmas ar orientēšanos telpā, runas uztveri troksnī u.c.

 

Darbības periods

Valsts kompensē dzirdes aparātu iegādi pacientiem, sākot ar trešo vājdzirdības pakāpi. Savukārt, ja ir vēlēšanās iegādāties augstāka līmeņa dzirdes aparātus, tad tos var iegādāties privātajās klīnikās.

Dzirdes aparāta darbības periods jeb resurss ir pieci gadi, kas ir arī optimālais laika periods, kad dzirdei, turpinot pasliktināties, nepieciešams spēcīgāks dzirdes aparāts. Vienlaikus strauji attīstoties tehnoloģijām, ir iespēja iegādāties komfortablāku un modernāku dzirdes aparātu. Pieredze rāda, ka samērā bieži dzirdes aparāti kalpo pat 7-8 gadus. 

 

Dzirdes aparātu veidi

Ir dažādu veidu aparāti – izplatītākie ir aizauss dzirdes aprāti, bet izmanto arī gliemežnīcu veida un auss eju dzirdes aparātus. Bērniem pārsvarā tiek izmantoti aizauss aparāti, jo pretējā gadījumā, bērnam augot, tie jāmaina samērā bieži.

Reizi gadā dzirdes aparātam ir ieteicams veikt apkopi. Lai gan mūsdienās tie ir ūdens izturīgi, ieteicams tomēr nepārbaudīt tā izturības slieksni, jo tehnika labāk kalpo, ja par to rūpējas.

Lai pierastu pie dzirdes aparāta ir nepieciešams laiks – adaptācijas periods vidēji ir 12-18 mēneši. Uzliekot dzirdes aparātu, pilnīgi viss izklausās citādāk, nekā ir dzirdēts pēdējos gados, kad dzirde pamazām pasliktinājusies. Šajā laika periodā vismaz 2-3 reizes ir jāapmeklē akustiķis, lai dzirdes aparāts tiktu pieregulēts pacienta vajadzībām.

Saistītie raksti

Vitamīnu krājumi uz palodzes

Marts ir mēnesis, kad izteikti sākam ilgoties pēc pavasara, lai arī... lasīt vairāk
Jānorāda aktīvā viela nevis medikamenta nosaukums

Jānorāda aktīvā viela nevis medikamenta nosaukums

Sākot ar 2020. gada 1. aprīli spēkā stājās jauns normatīvais regulējums,... lasīt vairāk
Kapsulas un to PAREIZA lietošana

Kapsulas un to PAREIZA lietošana

Viena no diezgan bieži izmantojamām zāļu formām ir kapsulas. 
Kas jāievēro,... lasīt vairāk