Kā nepieļaut svara pieaugumu menopauzes laikā?

Kas ir menopauze?

Sievietes mūžā ir vairāki pārejas periodi, menopauze ir viens no tiem. Šajā laikā notiek olnīcu funkciju izsīkums, ko raksturo ovulācijas izbeigšanās ar sekojošu amenoreju – menstruālo asiņošanu izbeigšanos. Menopauze parasti sākas laika posmā no 45 līdz 55 gadiem.

Kādas ir raksturīgākās menopauzes pazīmes?

Visbiežākie ir vazomotorie traucējumi, kad sieviete sūdzas par karstuma viļņiem, kā arī krasām garastāvokļa maiņām, depresiju, bezmiegu. Pašsajūtas pasliktināšanās ietekmē sievietes darba spējas, attiecības ģimenē, tāpēc, parādoties šiem simptomiem, noteikti jākonsultējas ar ārstu.

Kas ietekmē liekā svara pieaugumu menopauzes laikā?

Modernajā pasaulē 60%–70% cilvēku ir liekā svara problēmas, pusei no tiem ir aptaukošanās. 36% Latvijas sieviešu vecumā pēc 55 gadiem ir konstatēta aptaukošanās.

Fizioloģiski normāli, ka katru gadu sievietes pieņemas svarā par 600-700 gramiem, bet lielāks svara pieaugums ir mazkustīga dzīvesveida un neveselīgas pārtikas lietošana rezultāts – arvien vairāk cilvēki pievēršas ātrām uzkodām, mazāk gatavo paši. Pavisam neliela loma ir ģenētikai – iedzimtības faktoram.

Kā cīnīties pret liekā svara pieaugumu?

Svarīgākais ir dzīvesveida maiņa. Tas būs ieguldījums veselībai ilgtermiņā, jo, pieaugot liekajam svaram, pieaug arī kardiovaskulāro saslimšanu risks, kas ir biežākais nāves iemesls gan sievietēm, gan vīriešiem. Un iemesli šīm saslimšanām ir liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, stress, smēķēšana. Šajā dzīves posmā ļoti svarīgi, lai pārtikā, kuru lietojat, būtu sabalansētas ogļhidrātu, olbaltumvielu un tauku attiecības. Priekšroka jādod augu valsts taukiem, liesai gaļai, zivīm, bet jāizvairās no tā sauktajiem slēptajiem taukiem, ko satur pastētes, desas, trekna gaļa, siers, biezpiens, rieksti, saldumi, cepti mīklas izstrādājumi, kūpinātas vai žāvētas zivis. Jāievēro pareizs ēšanas režīms – jāēd mazas porcijas, sadalot vairākās ēdienreizēs. Ļoti svarīga ir arī ūdens lietošana – dienas laikā jāuzņem vidēji 2,7 litri šķidruma.

Šajā laikā kā minimums trīs reizes nedēļā jānodarbojas ar sportu – vai tā ir peldēšana, joga, aerobika, nūjošana, skriešana, garas pastaigas, vai kas cits – tas atkarīgs no konkrētās sievietes veselības stāvokļa.

Kā iespējams mazināt menopauzes simptomus?

Fiziskās aktivitātes šajā laika periodā ne tikai pasargās no liekā svara, bet arī mazinās menopauzes simptomus. Lieliski palīdz arī augu valsts preparāti, kuros ir fitoestrogēni, kas ir ļoti līdzīgi estrogēnajam hormonam. Šai laikā iesaka uzturā lietot sojas produktus, batātes, sarkanā āboliņa tēju u.c.

Kādos gadījumos tiek pielietota hormonterapija?

Ja simptomi ir ļoti izteikti un ar fiziskajām aktivitātēm un augu valsts preparātiem tos mazināt neizdodas, tad, veicot papildizmeklējumus un izvērtējot saslimšanas risku, var nozīmēt hormonterapiju.

Vai hormonterapija veicina liekā svara pieaugumu?

Zinātniski nav pierādīts, ka hormonterapija ietekmē svara pieaugumu, tas ir mīts. Svars pieaug, jo trūkst estrogēnais hormons.

Saistītie raksti

Aptiekas vadītājas Astras Dīriņas pasaules apceļošanas degsme

Aptiekas vadītājas Astras Dīriņas pasaules apceļošanas degsme

Mana Aptieka Kandavas Ozolāju aptiekas vadītājas Astras Dīriņas vaļasprieks jau gadu... lasīt vairāk
Mana Aptieka zīmējumu konkursam – 10 gadu jubileja

Mana Aptieka zīmējumu konkursam – 10 gadu jubileja

Jau desmito gadu ikviens bērns no 4 līdz 12 gadiem var... lasīt vairāk
Limbažu Poliklīnikas aptiekas spēja pielāgoties

Limbažu Poliklīnikas aptiekas spēja pielāgoties

Limbažu Poliklīnikas aptieka viennozīmīgi var lepoties ar spēju izdzīvot visos laikos... lasīt vairāk