Saaukstēšanās ir augšējo elpceļu akūta vīrusu izraisīta saslimšana, kas ik gadu skar miljoniem cilvēku visā pasaulē. Tipiskie simptomi ietver klepu, kakla sāpes, iesnas, paaugstinātu temperatūru un šķaudīšanu. Lielākā daļa simptomu parasti pazūd 7 līdz 10 dienu laikā, tomēr daži no tiem var saglabāties ilgāku laiku.
Jau pie pirmajiem simptomiem ir ieteicams palikt mājās, izgulēties un dzert karstu tēju, lai atjaunotu organisma resursus un mazinātu komplikāciju risku. Augsta temperatūra līdz 38,5°C ir organisma dabīgs aizsargmehānisms, kas palīdz cīnīties pret infekciju. Medikamentu lietošana temperatūras mazināšanai šādos gadījumos būtiski jāizvērtē.
Interesanti fakti par saaukstēšanos
- Vidēji cilvēks saslimst ar saaukstēšanos trīs reizes gadā.
- Saaukstēšanos var izraisīt vairāk nekā 200 dažādu vīrusu.
- Antibiotikas saaukstēšanās ārstēšanā nav efektīvas, ja vien slimība nav izraisījusi komplikācijas.
- Vitamīni un dabas līdzekļi, kā ķiploks un medus, ir spēcīgi palīglīdzekļi gan profilaksei, gan ārstēšanai.
- Stresa un pārpūles mazināšana ir būtisks solis veselības saglabāšanā.
- Cilvēki ar spēcīgāku imunitāti, piemēram, tie, kas regulāri vingro, slimo retāk.
- Jo vecāks cilvēks, jo retāk viņš saslimst ar saaukstēšanos, jo dzīves laikā ir uzkrāta imunitāte pret daudziem vīrusiem.
- Ar C vitamīnu bagāti produkti, kā rožu augļi un citrusaugļi, palīdz stiprināt imunitāti un ātrāk izveseļoties.
- Saaukstēšanās bieži izplatās caur virsmām, tāpēc roku mazgāšana ir viens no efektīvākajiem profilakses pasākumiem.
Ķiploks – dabas brīnumlīdzeklis
Ķiploks ir viens no efektīvākajiem dabas līdzekļiem imunitātes stiprināšanai. Tas satur allicīnu – sēru saturošu savienojumu, kas spēj iznīcināt saaukstēšanās izraisītājus vīrusus un mazināt iekaisuma procesus organismā. Saaukstēšanās periodā ieteicams lietot 3 ķiploka daiviņas dienā, tomēr mērenība ir svarīga, īpaši tiem, kuriem ir gremošanas orgānu slimības.
Zivju eļļa un vitamīni
Organisma stiprināšanai neiztikt bez zivju eļļas, kas bagāta ar A un E vitamīniem, kā arī D vitamīna, kas ir īpaši svarīgs aukstajā gadalaikā. C vitamīns, ko var uzņemt ar pārtiku vai uztura bagātinātājiem, aizsargā šūnas no brīvo radikāļu radītā bojājuma un stiprina organisma aizsargspējas.
Tējas un citi augi
Daudzi augi, tostarp raudenes laksti, avenes lapas un rožu augļi, ir izcili imunitātes stiprinātāji. Tējas no šiem augiem ne tikai uzlabo organisma pretošanās spējas, bet arī maigi sviedrē, atvieglo elpošanu un palīdz mazināt saaukstēšanās simptomus. Piemēram, rožu augļi satur ievērojami vairāk C vitamīna nekā citroni, kā arī K un B2 vitamīnus, padarot tos par neaizstājamu sastāvdaļu ziemas uzturā. Raudenes lakstiem ir atkrēpojoša un pretiekaisuma iedarbība, bet aveņu lapu tēja veicina svīšanu un palīdz cīnīties ar drudzi. Šīs tējas ne tikai dziedē, bet arī sniedz organismam nepieciešamo atbalstu atveseļošanās procesā.
Lai cīņa ar saaukstēšanos būtu efektīva, ir vērts ievērot šos ieteikumus:
- Pietiekama šķidruma uzņemšana. Dienā ieteicams dzert 8-10 glāzes šķidruma, īpaši siltas tējas un buljonu.
- Mitrināts gaiss. Gaisa mitrinātāju izmantošana vai citi mitrināšanas veidi palīdz atjaunot elpceļu gļotādu.
- Atpūta un miegs. Organisms spēcīgāk cīnās ar infekcijām, ja tas ir labi atpūties.
- Pareizas pozas ieņemšana un masāža. Klepus atvieglo plaušu attīrīšanu no šķidruma un veicina atveseļošanos.
- Smēķēšanas atmešana. Tas ir svarīgākais solis, īpaši, ja ciešat no hroniska bronhīta.
Kad meklēt ārsta palīdzību?
Ja saaukstēšanās simptomi nepazūd 7-14 dienu laikā vai parādās komplikācijas, noteikti jāvēršas pie ģimenes ārsta. Laikus veiktas medicīniskās pārbaudes var novērst nopietnākas sekas un paātrināt atveseļošanos. Saaukstēšanās nav tikai nepatīkams diskomforts, bet arī iespēja pievērsties veselības profilaksei un stiprināt savu imunitāti. Pareiza uztura, dabas līdzekļu un ikdienas ieradumu pielietojums var ievērojami samazināt saslimšanas risku un veicināt ātrāku atveseļošanos.