Jāņu zāļu maģiskais spēks

Jāņi jeb vasaras saulgrieži ir vieni no vispopulārākajiem svētkiem Latvijā. Svinot šos svētkus, vislielākā uzmanība tiek pievērsta Jāņu zāļu lasīšanai. No tām pinam vainagus un greznojam telpas – vainagus var pīt gan no ozolu lapām, gan ziediem; ar meijām izpušķojam istabas un pagalmu; uz grīdas kaisām sagrieztas kalmes, lai attīrītu telpas un ieaicinātu istabās Dabas garus…

Sens ticējums vēsta, ka augiem, kuri vākti laika posmā no Vasarsvētkiem līdz saulgriežiem, piemīt īpašs ārstnieciskais spēks, bet vislielākā maģiskā enerģija ir, ja tos vāc 21. jūnijā no saules lēkta līdz saules rietam. Tos var lasīt nelielos daudzumos un glabāt katru atsevišķi, bet ziemā pa šķipsniņai pievienot ikdienas tējai, tā iegūstot pastiprinātas iedarbības ārstniecisko līdzekli.

Ja gribat sagatavot spēka maisījumu ziemai, ņemiet lina dvieli un dodieties uz pļavu, jo saulgriežos maģiskais spēks piemīt ikvienam augam. Jāsalasa pušķīši no 40 zālīšu veidiem pa trim no katras, kopā septiņus, deviņus vai trīsreiz deviņus pušķīšus. Tos tin linu dvielī, atdalot vienu no otra ar dvieļa locījumu. Mājās tos izžāvē pakārtā veidā labi vēdinātās telpās, ēnā. Pēc tam ņem pa trīs zālītēm no katra pušķa, aplej ar 7 litriem vārīta karsta ūdens, pievieno ½ litru medus. Liek nostāvēties 2 nedēļas siltā vietā. Tad nokāš biezumus un šķidrumu salej pudelēs.

Īpašo augu balzamu var dzert kā ārstniecisku līdzekli slimību gadījumos. Ar to var stiprināt imunitāti ikdienā – ik rītu lietojot pa karotei. Protams, to var dzert arī svētku reizēs kā garšīgu pašbrūvētu šampanieti, vai pa karotei pievieno ikdienas tējai.

Ko darīt ar ziedu vainagiem un citām Jāņu zālēm, kad svētki jau pagājuši? Pēc svētkiem tās var izžāvēt, kā rezultātā iegūsit gardas tējas ziemas vakariem. Ziedu un ozolu vainagus var pakārt istabā līdz nākošiem Jāņiem, tad tos sadedzina Jāņu ugunskurā. Pa ziemu vainagi attīra telpu.  Bērzu zarus pēc svētkiem var sasiet pirtsslotās.

Lustīgus saulgriežus!

Iesaka Saldus Zaļās aptiekas vadītāja Anita Ozoliņa