Iesnas – apgrūtinoša elpošana

Liekas, ka pavasaris jau klauvē pie durvīm – dienas kļūst garākas, saule biežāk ieskatās logos, un putni sāk modināt rītos. Tomēr vēl pāragri cerēt, ka esam tikuši cauri ziemas sezonai bez veselības likstām. Viena no biežākajām un kaitinošākajām problēmām šajā laikā ir iesnas – it kā sīkums, bet spēj sagādāt ne mazums neērtību.

Iesnas ir deguna gļotādas iekaisums, kam raksturīga pārmērīga gļotu izdalīšanās. Tās var būt akūtas, kas ilgst apmēram nedēļu, vai hroniskas, kad simptomi saglabājas divas nedēļas un ilgāk. Lai gan tās bieži vien šķiet tikai traucēklis, neārstētas iesnas var radīt nopietnākas veselības problēmas.

Biežākie vaininieki – vīrusi

Lielākoties iesnas izraisa dažādi vīrusi – rinovīruss, gripas vīrusi, kā arī baktērijas. Tomēr tās var provocēt arī dažādas vielas, putekļi, dzīvnieki, sauss gaiss vai pat svešķermeņi degunā.

Iesnu sākumā parasti parādās sausums, nieze un kņudēšana degunā, spiediena sajūta pierē, galvassāpes un šķaudīšana. Deguns var būt aizlikts, balss tembrs mainās, un var būt apgrūtināta oža. Pirmajās dienās no deguna izdalās lielāks daudzums ūdeņaina sekrēta, kas vēlāk kļūst biezāks. Ja iesnas neārstē, var attīstīties rinosinusīts (blakusdobumu iekaisums) vai otīts (vidusauss iekaisums), kas jau prasa nopietnāku ārstēšanu.

Alerģiskas iesnas – atšķirīgs mehānisms

Pastāv arī alerģiskais rinīts, ko izraisa dažādi alergēni, piemēram, ziedputekšņi, putekļi vai dzīvnieku spalvas. Alerģiskām iesnām raksturīga šķaudīšana, acu asarošana, nieze un pastāvīgs deguna aizlikums, taču izdalījumi parasti ir ūdeņaini un nav saistīti ar infekciju.

Kā ārstēt parastās iesnas?

Ja iesnas nav alerģiskas izcelsmes, svarīgi palīdzēt organismam tikt ar tām galā.

  • Deguna skalošana ar jūras ūdens aerosoliem palīdz izvadīt gļotas un attīrīt deguna dobumu.
  • Pretiesnu līdzekļi – dekongestanti. Tās ir vielas, kas sašaurina deguna gļotādas asinsvadus. Tie neārstē iesnas, bet palīdz mazināt to būtiskākos simptomus: atvieglo elpošanu, samazina tūsku, uzlabo sekrēciju un novērš baktēriju uzkrāšanos deguna dobumos. Dekongestanti var būt īslaicīgas vai ilgstošas darbības. Īslaicīgas darbības līdzekļus ieteicams lietot 3–4 reizes dienā, ne ilgāk kā 5–7 dienas. Ilgstošas darbības preparāti jālieto saskaņā ar ārsta vai farmaceita norādījumiem.

Lietošanas metode:

  • Pilieni jāievada guļus stāvoklī uz muguras, galvu pagriežot sānis, lai preparāts neiekļūtu rīklē.
  • Aerosols jālieto stāvus – ar labo roku pie kreisās nāss un otrādi. Pudeli ātri nospiež un vienlaikus caur degunu spēcīgi ievelk gaisu, tādējādi saudzējot deguna starpsienu.

Svarīgi: Dekongestantu lietošana jāveic uzmanīgi, ievērojot norādīto devu un ārstēšanas ilgumu, lai izvairītos no deguna gļotādas kairinājuma un pieraduma veidošanās.

  • Inhalācijas ar kumelīšu vai eikalipta tvaikiem atvieglo elpošanu.
  • Silti dzērieni, piemēram, zāļu tējas vai buljons, veicina gļotu šķidruma izdalīšanos un uzlabo pašsajūtu.

Lai gan iesnas pašas par sevi nav bīstamas, tās var būt ļoti traucējošas un neārstētas radīt nopietnākas veselības problēmas. Tāpēc rūpēsimies par sevi un palīdzēsim organismam pēc iespējas ātrāk atgūt spēkus!

Saistītie raksti

No vienkāršām iesnām līdz nopietnām komplikācijām

No vienkāršām iesnām līdz nopietnām komplikācijām

“Lai arī mani abi vecāki ir ārsti, medicīna bija mana paša... lasīt vairāk
Uzmanies – 
vasarā bojāti produkti 
ir bīstami!

Uzmanies – 
vasarā bojāti produkti 
ir bīstami!

Slikta dūša, caureja, galvassāpes, vemšana, 
drudzis, pat krampji ir galvenie salmonelozes... lasīt vairāk
Laiks dzemdēt veselu bērniņu ir ierobežots

Laiks dzemdēt veselu bērniņu ir ierobežots

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas un privātprakses “Auxilia prima” ginekoloģe Zane... lasīt vairāk