Galvassāpes – pretsāpju medikamentu lietošanas rezultāts

Galvassāpes ir problēma, kas neplānoti spēj izjaukt pat vislabākos plānus. Biežākie iemesli varētu būt dažādas infekciju saslimšanas, migrēna, saspringuma galvassāpes u.c.

Pretsāpju tabletes šādos gadījumos ir efektīvs un ērts risinājums. Lai gan visiem zināms, ka pārmērīga lietošana, var būt kaitīga gremošanas traktam, aknām, nierēm u.c., pareizi lietotas tās tomēr uzskata par salīdzinoši drošām.

Ilgstoši lietojot pretsāpju līdzekļus, pastāv iespēja, ka, pārtraucot to lietošanu, galvas sāpes atsāksies. Tā notiks nevis tāpēc, ka nav novērsts sāpju iemesls, bet tāpēc, ka nav iedzerta ierastā zāļu deva. Tās sauc arī par atcelšanas galvassāpēm.

Cilvēkiem ar biežām galvassāpēm ir grūti izvairīties no ilgstošas pretsāpju līdzekļu lietošanas. Lai apzinātos gan simptomu biežumu, gan kontrolētu zāļu lietošanu, šādiem cilvēkiem tiek ieteikta galvassāpju kalendāra izveidošana.

 

 

 

Tajā atzīmē dienas, kurās bijušas galvassāpes un medikamentu lietošana.

Pieaugot zāļu lietošanai palielinās iespēja iegūt blakusparādības – visbiežāk gremošanas trakta, aknu, nieru funkciju traucējumus un arī galvassāpes. Lai gan šie rādītāji katram ir individuāli, uzskata, ka nopietns risks iedzīvoties atcelšanas galvassāpēs pastāv, ja mēneša laikā:

10 vai vairāk dienas lietots kombinēts preparāts;

15 vai vairāk dienas lietots kāds no monopreparātiem.

Liela iespējamība, ja šādā veidā zāles lietotas jau 3 un vairāk mēnešus. Palielinoties lietoto medikamentu devām un to lietošanas ilgumam, risks iegūt atcelšanas galvassāpes pieaug.

 

Aptiekās bez ārsta receptes ir pieejami:

Monopreparāti –

medikamenti, kuru sastāvā ietilpst tikai viena viela ar pretsāpju iedabību. Uzskata, ka galvassāpes var radīt acetilsalicilskābes un paracetamola lietošana, it īpaši, ja tiek pārsniegtas dienas devas. Ibuprofēns un naproksēns galvassāpes izraisīs retāk. Salīdzinot ar kombinētiem preparātiem, monopreparāti tiek uzskatīti par salīdzinoši drošiem un tiek atļauta to lietošana ilgstošāk.

 

Kombinētie preparāti –

medikamenti, kuru sastāvā ietilpst viena vai vairākas pretsāpju vielas, kuras nereti ir kombinētas ar citām vielām, kas pastiprina pretsāpju iedabību (piem., kofeīns, kodeīns). Savstarpēji tiek kombinēts, piemēram, paracetamols ar acetilsalicilskābi un kofeīnu. Plašu popularitāti guvušas paracetamola un kofeīna vai kodeīna kombinācijas. Ievērojami ātrāk un biežāk galvassāpes radīs tieši šādi kombinētie preparāti. Tie paredzēti tikai īslaicīgu un spēcīgu sāpju ārstēšanai, bet nav piemērojami ilgstošai regulārai lietošanai.

 

Mana Aptieka dati liecina, ka lielākā daļa mūsu klientu tomēr izvēlas relatīvi bīstamākos – kombinētos preparātus. Diemžēl daudzi šos medikamentus lieto ilgstoši, ievērojami pārsniedzot ieteikto lietošanas ilgumu. Iespējams, ka dažkārt pietiktu ar monopreparāta lietošanu, bet, tiecoties pēc spēcīgāka rezultāta, klients izvēlas kādu no kombinētajiem preparātiem. Visticamāk daļa no šiem cilvēkiem jau ir saskārušies ar medikamenta izraisītām galvassāpēm. Nevar izslēgt, ka tieši šādas medikamenta izraisītas galvassāpes ir arī iemesls nākamajam pretsāpju līdzekļa pirkumam.

 

Atcelšanas galvassāpju novēršanā 
pretsāpju līdzeklis palīdz tikai daļēji. 
Atceļot medikamenta lietošanu, galvassāpes ilgst 7-14 dienas, un tās nereti pavada nelaba dūša, vemšana, svīšana un sirdsklauves. 
Atcelšanas galvassāpju ārstēšana būtu jāveic sāpju speciālista jeb algologa vadībā. 
Ārstēšana noteikti ietvers vainojamā medikamenta lietošanas pārtraukšanu 
un sāpju mazināšanu ar citu medikamentu un metožu palīdzību.

 

 

Kam būtu īpaši jāuzmanās?

Tie ir cilvēki, kurus piemeklē migrēnas lēkmes, sasprindzinājuma galvassāpes (biežākā galvassāpju forma) vai citas hroniskas galvassāpes, kas ir par pamatu zāļu lietošanai. Šādos gadījumos ir saprotama vēlme izmantot pretsāpju līdzekli, nereti ignorējot pieļaujamās devas vai lietošanas biežumu. Taču arī šo galvassāpju ārstēšanai tiek ieteikts izvairīties no kombinēto preparātu lietošanas it īpaši, ja ar galvassāpēm jācīnās bieži. Migrēnas pacientiem svarīgi atcerēties, ka ir arī specifiski pretmigrēnas līdzekļi, kurus nozīmēs ārsts, ja apstiprināsies migrēnas diagnoze.

 

 

Atcelšanas galvassāpes var attīstīties arī gadījumā, ja kofeīnu saturoši pretsāpju līdzekļi šķietami nemaz tik pārmērīgi nav lietoti. Izrādās, ka jāņem vērā ne tikai kofeīna daudzums tabletē, bet arī uzturā iekļautais kofeīns. Ir vērts pārliecināties, vai ikdienā tas netiek uzņemts vairāk, kā spējam apzināties.

Kafijas krūze 200ml (uzlieta) 80-170mg

Kafijas krūze 200mg (šķīstošā) 23-145mg

Melnā tēja 200ml 12-60mg

Zaļā tēja 200ml 20-38mg

Espresso 30ml 47-75mg

Enerģijas dzērieni 50-200mg

Tumšās šokolādes tāfelīte līdz 31mg

Galvassāpes attīstīsies pat ātrāk nekā pēc 2 nedēļām, 
ja kofeīns tiks lietots devā virs 200mg dienā.

 

Saistītie raksti

Muguras sāpes – vainīgi muskuļi un emocijas!

Muguras sāpes – vainīgi muskuļi un emocijas!

Fizioterapeite Līva Tiesnese ir jauna speciāliste, kura pacientus pieņem gan Rīgā,... lasīt vairāk

Ieteikumi patstāvīgai rehabilitācijai pēc Covid-19 pārslimošanas

Tā kā jau nepilnus divus gadus mūsu ikdiena sastāv no izsargāšanās... lasīt vairāk
Ne dienu bez rokdarbiem

Ne dienu bez rokdarbiem

Ilūkstes „Āla” aptiekas vadītājas Svetlanas Kaļiņinas aizrautība ir rokdarbi, ar kuriem... lasīt vairāk