Farmācija – interesanta un aizraujoša nozare

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātes piektā kursa studentei Annijai Gončarovai teju kā beigusies 15 nedēļu garā valsts prakse Praktiskajā un sociālajā farmācijā, kuras laikā Mana Aptieka Saldus Zaļā aptiekā viņa iepazinās ar farmaceita praktisko darbu. “Man ļoti ir paveicies ar prakses vietu, jo aptiekā strādā profesionāli, zinoši un atsaucīgi farmaceiti,” atzīst Annija.

Mācoties Druvas vidusskolā, Annijai interesēja un labi padevās ķīmija, tāpēc radās doma meklēt profesiju, kur šīs zināšanas varētu būt noderīgas. “Nākotnes  profesijas izvēlei ļoti vērtīgas ir Ēnu dienas, kuru laikā skolēni var tuvāk iepazīties ar konkrēto profesiju – pabūt darba vidē un saprast, vai tas ir tas, ko viņi vēlas! Divus gadus pēc kārtas Ēnu dienā, dodoties uz aptieku un ēnojot farmaceites, sapratu, ka šī varētu būt tā profesija, kurā vēlētos strādāt,” atzīst Annija.

Pēc vidusskolas absolvēšanas Annija uzsāka studijas RSU Farmācijas fakultātē. Pēc piecu gadu studijām viņa saprot, ka izvēlējusies pareizo profesiju, lai gan studiju laikā reizēm bijušas šaubas par atbilstošas profesijas izvēli, jo mācību process Farmācijas fakultātē ir gana grūts un profesija ļoti atbildīga. “Tomēr prakses laikā sapratu, ka, par spīti grūtībām, šis darbs sniedz arī gandarījumu, jo iespējams palīdzēt cilvēkiem. Farmācijas darbs ir interesants, jo katru dienu ir jaunas situācijas, kuras jārisina. Šī ir dinamiska nozare, kur nemitīgi ir jāmācās un jāseko līdzi jaunumiem. Prakses laikā strādāju profesionāla farmaceita – aptiekas vadītājas Laumas Bolšteinas uzraudzībā, bet viennozīmīgi varu teikt, ka visi farmaceiti šajā aptiekā ir ļoti zinoši un pretimnākoši, turklāt labprāt paskaidro un iesaka labākos risinājumus konkrētajā situācijā,” atzīst Annija.

Annijas prakses laiks sakrita ar laiku, kad Saldus Zaļā aptiekā tika mainīts jaunais Mana Aptieka interjers. Tas ir mūsdienīgs, Mana Aptieka zīmola vērtībām atbilstošs ar ērtām, funkcionāli izstrādātām mēbelēm. “Man bija interesanti šī procesa laikā būt aptiekā un redzēt, kā tiek organizēts darbs. Protams, pirmajās dienās farmaceitiem strādāt bija nedaudz grūtāk, jo produktiem un medikamentiem bija mainītas atrašanās vietas, bet kopumā aptieka kļuvusi gaišāka, mūsdienīgāka, klientiem pieejamāka, jo ir paplašināta pašapkalpošanās zona, kā arī ierīkota rindas numuriņu sistēma, kas saspringtajās stundās ļauj nepalaist garām savu kārtu, vienlaikus apskatot un izvēloties citas nepieciešamās preces no tirdzniecības zāles plauktiem vai piesēžot uz soliņa, lai nedaudz atpūstos no nākšanas uz aptieku,” atklāj Annija. Vajadzības gadījumā farmaceits palīdzēs izvēlēties un atrast preces no pašapkalpošanās sektora, kā arī sniegs konsultāciju. Annija novērojusi, ka pirmo reizi, ienākot aptiekā, daļa klientu nedaudz samulsuši – vai maz uz pareizo vietu atnākuši, bet nu jau ir pieraduši un izsakās atzinīgi. Protams, ir cilvēki, kas ātrāk pierod pie pārmaiņām, citi – lēnāk, bet kopumā gan klienti, gan farmaceiti ir apmierināti.

“Jauniešiem, kuriem padodas ķīmija, bioloģija, noteikti ieteiktu apgūt šo profesiju. Tā ir ne tikai interesanta, bet arī perspektīva,” ir pārliecināta Annija. Arī par studijām RSU Annija atsaucas visnotaļ pozitīvi, jo pasniedzēji ir zinoši un profesionāli, kuri tendēti palīdzēt studentiem iegūt pēc iespējas labāku izglītību. “Tā kā studijas ir nopietnas un brīžiem arī ļoti nogurdinošas, tad, lai atgūtu enerģiju un nedaudz atpūstos, jau ceturto gadu dziedu LU Fizikas un matemātikas fakultātes jauktajā korī “Aura”,” stāsta Annija. Dziesma viņas sabiedrotā bijusi jau no bērnības – absolvējusi Saldus mūzikas skolu, dziedājusi vairākos koros. Pirmajā studiju gadā jaunā studente pievērsās tikai mācībām, taču drīz vien saprata, ka bez dziedāšanas neiztikt arī studiju laikā.

Lai gan Annija vēl nav izlēmusi par darba uzsākšanu vai studiju turpināšanu pēc otrā līmeņa profesionālā bakalaura iegūšanas Rīgas Stradiņa universitātē, viņa ir pārliecināta, ka farmācija ir tā nozare, kurā viņa vēlas izpausties un strādāt.