Drudzis. Organisms cīnās

Paaugstināta ķermeņa temperatūra ir organisma aizsargreakcija pret infekciju. Kā rīkoties mums? Konsultē Jēkabpils Mana Aptieka Kolibri AD aptiekas farmaceite Skaidrīte Siliņa.

Zināšanai!
Par drudzi uzskata paaugstinātu ķermeņa temperatūru virs 37,8 grādiem.

Zāles ir pirmais līdzeklis, ko meklējam mājas aptieciņā. Pirms lietot zāles, ir jāzina, ka tās jādzer pareizās devās, ar noteiktu laika intervālu (nepārdozēt un arī nelietot par maz!) un ne ilgāk, kā nepieciešams drudža mazināšanai.
Svarīgi daudz dzert ūdeni un zāļu tējas ar sviedrējošu iedarbību temperatūras mazināšanai un arī šķidruma saglabāšanai organismā (ja pacients neuzņem šķidrumu, var neiedarboties temperatūru pazeminošās zāles). Derēs aveņu lakstu un ogu, melnā plūškoka ziedu, sudraba retēja lakstu, liepziedu tējas. Dažkārt vieglāk iedzert citrona vai dzērveņu dzērienus, kas saturēs arī organismam svarīgo C vitamīnu.

Jāatceras, augstā temperatūra norāda uz organisma pretreakciju infekcijai, tāpēc, kad drudzis mitējies, jānoskaidro paaugstinātās temperatūras iemesls un jāārstē.

Jādodas pie ārsta;
– ja drudzis ilgāk nekā diennakti turas ap un virs 39 grādiem;
– drudzis zemāks par 39 grādiem ir ilgāk par divām diennaktīm;
– temperatūra nemazinās un uzlabojums neseko ilgāk kā nedēļu;
– sākas otrs temperatūras vilnis, kas var liecināt par komplikācijām, piemēram, pneimoniju;
– ir izsitumi uz ādas – šādi var izpausties masalas, vējbakas un citas infekcijas slimības;
– ar ārstu noteikti jākonsultējas, ja drudzis piemeklējis bērnu.

Uzmanību!
* Kad temperatūra pieaugušajam vai bērnam ceļas līdz 41 grādam, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Vēlams atsegt slimnieku, lai pēc iespējas veicinātu siltuma aizplūšanu no ķermeņa.
* Ja zāles temperatūras mazināšanai nepalīdz, vajadzētu veikt mehānisku atdzesēšanu – norīvēt visu ķermeni ar remdena ūdens un sāls maisījumu. Pieaugušo atļauts rīvēt ar šņabi. Galvai, kakla asinsvadiem, liesas (kreisajā paribē) un aknu (labajā paribē) apvidū un var pielikt vēsu kompresi. Zāles var atkārtoti lietot ik pēc 4 līdz 6 stundām, nepārsniedzot diennakts devu.
* Ļoti augsta temperatūra bīstama sirds slimību pacientiem, cilvēkiem ar smadzeņu darbības patoloģijām, elpošanas traucējumiem, grūtniecēm, cukura diabēta pacientiem – nedrīkst pieļaut temperatūras paaugstināšanos virs 38 grādiem.
* Svarīgi, ka bērniem drudža mazināšanai neiesaka acetilsalicilskābi jeb aspirīnu. Labāk izvēlēties paracetamolu vai ibuprofēnu saturošo suspensiju, ko mazulim vieglāk iedzert, vai svecītes.
Lai gan augsta temperatūra ir laba organisma aizsargreakcija, tā var radīt nevēlamu ietekmi uz veselību, tāpēc drudzi jācenšas mazināt un ārstēt pamatslimību.

Saistītie raksti

Steidzīgā dzīvesveida 
blakusparādība – veģetatīvā distonija

Steidzīgā dzīvesveida 
blakusparādība – veģetatīvā distonija

Daktere Ilze Supe pēc Rīgas 49. vidusskolas absolvēšanas uzsāka medicīnas studijas,... lasīt vairāk

Netīras rokas un to mazgāšana

Uz rokām esošie mikroorganismi cilvēka organismā var nokļūt: ar rokām pieskaroties... lasīt vairāk
Zobu protēzes 
kļūst arvien ērtākas

Zobu protēzes 
kļūst arvien ērtākas

Sertificētam zobu tehniķim Raimondam Gladiševam medicīna nebija sveša kopš bērnības, jo... lasīt vairāk