Covid – 19 ietekme uz bērna veselību

BKUS sadarbībā ar Stradiņa universitāti veica pētījumu, uzrunājot ģimenes, kurās ar Covid-19 bijuši inficēti bērni, ar mērķi iegūt pieredzi, kā ar šo situāciju ģimenēs tika galā. Bērni, kuri pārslimojuši Covid-19, vēl ilgstoši sūdzas par paaugstinātu temperatūru, galvas un locītavu sāpēm un neizskaidrojamu nogurumu.

Iegūtie dati un ārstu novērojumi liecina, ka tāpat kā jebkurai slimībai, arī Covid-19 ir akūtā fāze, bet īpaši uzmanība jāvērš uz atveseļošanās periodu. Pacienti, kuri izslimojuši, teica, ka pēc izslimošanas novērota mulsinoša simptomātika.

Apkopotie dati par bērniem liecina, ka slimības izpausmes bija dažādas – paaugstināta temperatūra 50% pacientu, kakla sāpes trešdaļai saslimušo. Ir bijušas galvassāpes, nogurums, muskuļu sāpes, to bieži bērni neprot paskaidrot, tāpat garšas un ožas zudumu bērniem grūti izskaidrot. Bērniem ir novērota arī vēdera infekcijas simptomātika.

Neatbildēts ir jautājums – kāpēc ir tik ilgs pēcvīrusa sindroms (tas ir novērojams arī citām infekcijas slimībām). Gandrīz trešajai daļai bērnu, kuri bija izveseļojušies, ir saglabājušies slimības simptomi – nogurums, paaugstināta temperatūra, muskuļu un locītavu sāpes, galvassāpes, noteiktas izmaiņas asins un urīna analīzēs, ožas traucējumi.

Vidēji bērni karantīnā atradušies līdz 50 dienām. Ģimenes stāsta, ka saslimšana nav īpaši slēpta. Nav piedzīvota liela sociāla atstumšana, bet ir arī sarežģītāki gadījumi, kad bijusi stigmatizācija, kura turpinājās arī tad, kad izveseļojušies.

Svaigs gaiss, staigāšana, pietiekami augsts D vitamīna līmenis, veselīga ēšana un labs miegs ir stipras imunitātes priekšnoteikumi.