Arvien mazāk iedzīvotāju nodarbojas ar sportu

Pēdējo četru gadu laikā par 10% samazinājies iedzīvotāju skaits, kas nodarbojas ar sportu, liecina “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Vienlaikus pasliktinājies arī iedzīvotu pašvērtējums par savu veselības stāvokli.

Šī gada dati liecina, ka iedzīvotāji vērtējumā par savu dzīvesveidu un veselību kļuvuši kritiskāki. Salīdzinot ar pērnā gada rezultātiem, par 2% samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri savu dzīvesveidu vērtē kā veselīgu. Tikai trešdaļa iedzīvotāju atzīst, ka ikdienā veic pietiekami daudz fizisko aktivitāšu. Turklāt, attiecībā uz fiziskajām aktivitātēm iezīmējas negatīva tendence, iedzīvotāju skaits, kuri regulāri veic fiziskās aktivitātes pēdējo četru gadu laikā ir samazinājies pat par 10%. Apgalvojumam “Man ir laba veselība” šī gada pētījumā kopumā piekrituši nedaudz vairāk nekā puse respondentu – 57%, kas ir par 12% mazāk nekā pērn.

Pētījums vienlaikus rāda, ka ik gadu arvien lielāka sabiedrības daļa atzinīgi novērtē farmaceitu darbu – 87% iedzīvotāju uzticas farmaceitiem, turklāt tas ir par 5% vairāk nekā pērn. Farmaceitu lomas nozīmīgumu Covid-19 pandēmijas laikā apliecina fakts, ka ir divkāršojies to iedzīvotāju skaits, kuri atzīst, ka farmaceitu nozīme un loma pēdējā gada laikā ir pieaugusi.

Oktobra nogalē “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” pētījuma rezultātu prezentācijā un ekspertu diskusijā par Latvijas iedzīvotāju dzīvesveida un veselības stāvokļa pašvērtējumu piedalījās:

 • Agnese Ritene, Mana aptieka farmaceite un Tukuma Centra aptiekas vadītāja
 • Māris Lūks, aptieku tīkla Apotheka izpilddirektors
 • Dārta Geižāne, Veselības centra ģimenes ārste
 • Prof. Gunta Ancāne, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas un psihoterapijas katedras vadītāja, ārste psihoterapeite
 • diskusijas moderators Juris Jurāns.

Prezentācijā tika aplūkoti šādi jautājumi:

 • Kā mainījies iedzīvotāju pašvērtējums par savu veselību un dzīvesveidu pēdējo gadu laikā?
 • Kā sevi mudināt ievērot veselīga dzīvesveida principus un ko tas vispār nozīmē?
 • Kā iemācīt sev fiziskās aktivitātes uzskatīt par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu un ieguldījumu savā veselībā?
 • Cik svarīgs un nozīmīgs mūsu veselībai ir miegs?
 • Vai virtuālā vide ir jaunais normālais un kā ar to sadzīvot, lai nekaitētu veselībai?
 • Vai iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma pasliktināšanās ir Covid-19 sekas, vai tomēr Latvijas sabiedrībai kopumā ir tendence par savu veselību rūpēties novēloti?

Veselības indeksa projekts notiek  jau septīto gadu. Šī projekta mērķis ir veicināt sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli, mudināt cilvēkus vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam, kā arī veicināt Mana Aptieka zīmolu atpazīstamību, pozicionējot sevi kā viedokļu līderi veselības un farmācijas jomā. Šis ir visobjektīvākais un kvalitatīvāk veiktais socioloģiskais pētījums, jo iedzīvotāju viedokļi izzināti, ne tikai veicot anketēšanu internetā, bet arī iztaujājot iedzīvotājos klātienes intervijās.

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” ir daudzveidīgākais Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un dzīvesveida tendenču mērījums, kas tiek veikts jau septiņus gadus. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS.