Aptieka ar senu kases aparātu ekspozīciju

Kristīnes Viesītes aptieka ir viena no vecākajām aptiekām Latvijā – tā dibināta tālajā 1884. gadā un nākamgad svinēs 130. gadu jubileju.

„Lai gan Viesīte pilsētas statusu ieguva 1928. gadā, Kristīnes Viesītes aptiekas pirmsākumi aizsākas jau 1884. gadā, reālo darbību gan tā uzsāka nedaudz vēlāk. Pirmie aptiekas īpašnieki bija vācieši, kuri vēlāk emigrēja uz Vāciju. Laika gaitā tās īpašnieki mainījušies vairākkārt, bet atrašanās vieta gan palikusi nemainīga,” stāsta tagadēja aptiekas saimniece Aina Pečauska, kuras īpašumā aptieka atrodas kopš 2001. gada.  Līdz ar pēdējo īpašnieku maiņu aptieka iegūst tagadējo nosaukumu Kristīnes Viesītes aptieka. „Viesītes vārdu nosaukumā atstāju, jo uzskatu, ka tajā jābūt vēsturiskajam vietas apzīmējumam, bet Kristīnes vārdu iekļāvu par godu savai meitai, kura arī savu profesionālo dzīvi ir saistījusi ar farmāciju. Viņa gan šobrīd nestrādā tieši par farmaceiti, bet šajā sfērā darbojas,” stāsta Aina.

Pati Aina ar ģimeni dzīvo ēkā, kurā atrodas aptieka, tāpēc gan meitai, gan arī dēlam, kurš gan izvēlējies citu profesiju, visa bērnība pagāja ciešā saskarē ar aptieku. Savukārt pašai Ainai privātā dzīve un darbs tik ļoti cieši sasaistījies, ka viens no otra vairs nav atdalāms.

Šobrīd Kristīnes Viesītes aptiekā ikviens tās klients var apskatīt kases aparātus, ar kādiem tajā strādāts no pašiem pirmsākumiem. „Ideja tos izstādīt bija jau sen, bet šovasar, kad pilsēta svinēja 85 gadadienu, beidzot to izdarījām. Pilsētas svētku tēma bija „Soļi manā pilsētā”, man šķita, ka šos soļus veiksmīgi varam parādīt ar kases aparātu palīdzību,” atklāj Aina. Ievērojamākais ir pats vecākais kases aparāts, ar kuru strādāja līdz 60. gadu naudas maiņai. Savukārt ar kases aparātu, kuru izmantoja līdz 1985. gadam, strādāja arī pati Aina, kad uzsāka darbu šajā aptiekā. Cilvēki ar interesi aplūko šo ekspozīciju, jo ar tās palīdzību kaut nedaudz var izjust aptiekas senatnīgumu.

Pati aptiekas saimniece farmācijas nozarē nokļuva pavisam nejauši, tas nebūt nav bijis bērnībā izsapņots sapnis. „Esmu ļoti laimīga, ka tā viss dzīvē noticis, jo citā profesijā sevi nespēju iedomāties.

Aptiekas kolektīvs nav liels, bet ļoti saliedēts – esam kā viena ģimene. Pilnībā varu paļauties uz savām kolēģēm un to ļoti novērtēju. Esam ne vien labas kolēģes, bet arī draudzenes – palīdzam viena otrai, kā nu vien varam,” atzīsts aptiekas īpašniece Aina Pečauska.

„Tā kā pilsēta nav liela, tad labi pārzinām mūsu klientu vajadzības un iespēju robežās cenšamies viņiem palīdzēt. To, ka strādājam pēc labākās sirdsapziņas, novērtējuši arī mūsu klienti, un tieši viņu atzinība sagādā lielāko gandarījumu. Tas ir stimuls no rīta celties, doties uz darbu, kā arī priecāties par dzīvi!”