Ak, šis neglītais vēnu zīmējums…

Tas it kā nav nekas briesmīgs, un tomēr – kādu dienu ieraugot, ka ādas virspusē parādījies asinsvadiņu tīklojums, neviena sieviete nejūtas iepriecināta. Ko tas nozīmē un kā tikt no tā vaļā? Varbūt apspriesties ar draudzenēm, lai iesaka kādu līdzekli? Vispareizākais risinājums tomēr ir doties pie vēnu problēmu speciālista – flebologa. Tur var saņemt gan atbildes uz būtiskiem jautājumiem par vēnu veselību, gan noderīgus ieteikumus profilaksei, gan konkrētu palīdzību, lai uzlabotu kāju izskatu. Par to – saruna ar Dr.Mauriņa vēnu centra fleboloģi Sandru Prāvi.

Par ko liecina neglīts vēnu zīmējums, kas parādījies uz kājām –vai tas ir tikai kosmētisks defekts vai lieta ir nopietnāka?

Pirmām kārtām, tas ir signāls, ka vēnu sieniņu struktūra ir vājāka, nekā tai vajadzētu būt, tātad pastiprināti jārūpējas par vēnu problēmu profilaksi: vajadzīgs pietiekami kustīgs dzīvesveids un pareizs uzturs, jāizvairās no faktoriem, kuri provocē vēnu varikozes attīstību.

Vai šādas vēniņas obligāti jāārstē?

Es teiktu, ka nē. Protams, ja tās sievietei rada psiholoģisku diskomfortu, liekas, ka nevar uzvilkt svārkus vai parādīties pludmalē peldkostīmā, un viņa cieš no tā jau 5–10 gadus, tad varbūt ir vērts sava psiholoģiskā komforta dēļ šo problēmu risināt.

Vai tas ir sarežģīti?

Tas ir izdarāms – tas nav nekas sāpīgs vai pārmērīgi dārgs, bet uzreiz jāteic: tas prasa arī no pašas sievietes zināmu līdzdalību ārstēšanas procesā. Sievietes zina, ka ir tāda skleroterapijas metode, kad asinsvadā ar injekciju palīdzību tiek ievadītas speciālas putas, kas rada asinsvada iekšējā slāņa bojājumu, varētu teikt – tādu kā brūci, lai pēc tam, saspiežot asinsvada sieniņas kopā, ļautu tām saaugt un izveidoties stabiliem rētaudiem. Reizēm cilvēki to iztēlojas vienkāršoti: aizies pie ārsta, viņš kaut ko iešļircinās un asinsvadiņi pazudīs kā nebijuši. Taču mēs nevaram kā mākslinieki ar vienu otas vēzienu pārkrāsot kājas baltas. Asins pigments vēl zināmu laiku ādā ir redzams kā tumšāka josliņa, un izbalē pakāpeniski. Pēc injekcijām būs jāvalkā kompresijas zeķes, tāpat arī vēlams nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, kuras uzlabo mikrocirkulāciju audos – tad šis pigments pazūd ātrāk.

Kādi izmeklējumi ir jāveic, pirms var ķerties pie traucējošā vēnu zīmējuma likvidēšanas? Vai tādas šķietami sīkas problēmas dēļ vispār vajadzīga kāda speciāla diagnostika?

Mums ir jābūt priekšstatam, kāda ir asiņu plūsma gan dziļajās vēnās, gan virspusējās vēnās, tāpēc mēs veicam izmeklēšanu ar ultraskaņas dupleksās sonogrāfijas metodi. Pat ja paciente ir pavisam jauna meitene, nav izslēgts, ka viņai ir ģenētiski pārmantota stumbra vēnu varikoze, kuru viņa pagaidām nemaz vēl nemana. Pagaidām vienīgais, kas uztrauc, ir “izlīdušie” sīkie asinsvadiņi, bet pēc gadiem pieciem var jau parādīties tūskas un citas pazīmes. Mums ir jānovērtē centrālās vēnas, jo ārstam ir svarīgi vispirms nodrošināt pacientei terapiju, kas vajadzīga, lai neveidotos hroniska venoza mazspēja. Ja stumbra vēnu problēma vēl nav attīstījusies, tad mēs izrunājam visu par profilaktiskiem pasākumiem, lai tā arī nevarētu veidoties, un tikai pēc tam domājam par kosmētiskiem momentiem. Protams, vērīgi ieklausāmies pacientu teiktajā.

Lai pacientiem nebūtu jāmēro ceļš uz Rīgu pieņemam pacientus izbraukuma konsultācijās visā Latvijā.

Der zināt:

  • Asinsvadu zīmējuma parādīšanās uz kājām liecina, ka vēnu sieniņu struktūra ir vājāka, nekā tai vajadzētu būt, tāpēc pastiprināti jārūpējas par vēnu problēmu profilaksi.
  • Arī tad, ja neglīto asinsvadu zīmējumu uztver tikai kā kosmētisku defektu, vajadzētu konsultēties ar flebologu, lai pārbaudītu, kāda ir asiņu plūsma virspusējās un dziļajās vēnās.
  • Savlaicīga diagnostika dod iespēju ar dzīvesstila izmaiņu, pareiza uztura, piemērotu fizisko nodarbību un kompresijas zeķu palīdzību panākt, lai vēnu problēmas nevarētu veidoties.