Aizcietējumi

Aizcietējums vai tomēr norma?

Aizcietējumi var izpausties kā ilgstoši apgrūtināta vai nepilnīga vēdera izeja vai neregulāra vēdera izeja (viena vēdera izejas reize 3-4 dienās vai retāk).

Jāņem vērā, ka aizcietējumu rašanās nav dabīga novecošanās pazīme – tā drīzāk saistīta ar izmaiņām aktivitātēs, uzturā, citām saslimšanām un medikamentu lietošanu.

Pēc Zviedrijas pētnieku datiem līdz ar vecumu būtiski paaugstinās pretaizcietējumu zāļu lietošana. Gados vecāku cilvēku grupā šādas zāles lieto jau:

22%

sievietes

10%

vīrieši

Aizcietējumu pacientam būtu jāņem vērā:

1.            Speciālista konsultācija. Aizcietējumi ir problēma, kuru ir vērts pārrunāt ar ģimenes ārstu jau nākošās vizītes laikā, bet ir gadījumi, kad pie ārsta jādodas nekavējoties:

                                –             Ja vēdera izeja jau nav ilgāk par nedēļu;

                                –             Ja pievienojas pavadošie simptomi:

                                                                •             vēdera izejai redzams asiņu piejaukums;

                                                                •             ir arī vēdera sāpes un krampji (īpaši, ja sāpes ir pēkšņas);

                                                                •             slikta dūša un vemšana;

                                                                •             svara zudums.

Pacientiem vecumā pēc 50 gadiem valsts apmaksā mājas apstākļos veicamu testu, kas pieejams pie ģimenes ārsta. Šis tests paredzēts asins noteikšanai fēcēs. Ja tas uzrāda pozitīvu rezultātu, pacientam pienākas bezmaksas kolonoskopijas izmeklējums. Tas nepieciešams, lai izslēgtu ļaundabīgu audzēju risku, kas var būt par iemeslu aizcietējumam. Sīkāka informācija ir pieejama pie jūsu ģimenes ārsta.

 

2.            Uzturs. Aizcietējumu pacienta uzturs nesatur šķiedrvielas vai tiek lietoti produkti, kuriem ir aizcietinoša darbība:

Ieteicamie produkti

Produkti, kas rada aizcietējumus

Termiski neapstrādāti dārzeņi (kāposti, puķkāposti, burkāni, bietes u.c.)

Piens un piena produkti

Svaigi augļi, kas satur šķiedrvielas (ķirbji, āboli, plūmes, kivi)

Atsevišķi augļi (banāni, mellenes u.c.)

Pilngraudu produkti (pilngraudu maize, auzu pārslas, klijas), linsēklas

Balto miltu produkti (baltmaize, cepumi), rīsi

Pākšaugi (zirņi, pupas)

Gaļa, olas

 

Melnā tēja, kafija, šokolāde

 

3.            Šķidrums. Ieteicamais uzņemtā šķidruma daudzums aizcietējuma pacientiem ir vismaz 2-3l dienā. Jaunākie pētījumi liecina, ka tieši samazināts uzņemtā šķidruma daudzums (nevis uztura vai kustību paradumi) varētu būt galvenais aizcietējumu attīstības iemesls. Atsevišķu sirds, nieru u.c. saslimšanu gadījumā uzņemtā šķidruma daudzumu jāsaskaņo ar ārstējošo ārstu.

 

4.            Kustības. Statistika liecina, ka aizcietējumi ir sastopami novājinātiem pacientiem un cilvēkiem, kam ilgstoši jāatrodas gultas režīmā. Aizcietējumi attīstās arī cilvēkiem, kas ir kustēties spējīgi, bet viena vai otra iemesla dēļ, tomēr lielāko dienas daļu pavada guļus/sēdus stāvoklī. Kustības veicina zarnu darbību, tāpēc, ja tas iespējams, ieteicams doties pastaigās, peldēt. Arī masāžas un stiepšanās vingrojumi var sniegt uzlabojumu.

 

5. Kas ir pieejams aptiekā.

Briestvielu produkti – tie ir dabiskas izcelsmes produkti, kas zarnu traktā uzbriedīs, veicinot uztura virzību pa zarnu traktu. Populārākie briestvielu produkti ir kviešu klijas, linsēklas, olveida ceļmallapas sēklapvalku preparāti. Ir preparāti ar vidēju un augstu uzbriešanas pakāpi.

Osmotiskie caurejas līdzekļi – to darbība balstīta uz osmozes principa – veicina zarnu piepildīšanos ar šķidrumu. Tiem ir spēcīgāka darbība nekā briestvielu produktiem. Ja tas ir nepieciešams, arī šos preparātus var lietot ilgstoši. Populārākie līdzekļi – laktuloze, makrogols. Nepieciešamības gadījumā īslaicīgai lietošanai makrogolu vai laktulozi var ieteikt arī grūtniecei.

Slīdvielas – darbojas, atvieglojot barības kustību pa zarnu traktu. Tos nav atļauts lietot ilgstoši – tikai vienreizēji sūdzību novēršanai. Populārākie – vazelīneļļa, glicerīna svecītes.

Laksatīvie līdzekļi – darbojas kairinot zarnu gļotādu un veicinot gļotādas sekrēciju. Lietoti vienreizēji, var efektīvi palīdzēt novērst sūdzības, bet, lietojot ilgstoši, situāciju var pat pasliktināt. Populārākie – sennas, krūkļa preparāti, bisakodils, nātrija pikosulfāts.

Probiotiskie līdzekļi – normalizē zarnu mikrofloru, kas var palīdzēt novērst sūdzības.

Lai nenodarītu sev pāri, noteikti konsultējaties ar ārstu vai farmaceitu par šo preparātu piemērotību un pareizu to lietošanu.

6. Vēl daži svarīgi ieteikumi:

Laiku, kas paredzēts tualetes vizītēm, pavadīt bez steigas;

Nedrīkst ignorēt defekācijas tieksmi;

Ir vērts rakstīt uztura un vēdera izeju dienasgrāmatu. Tas palīdzēs gan speciālistam objektīvi novērtēt veselības stāvokli, gan arī rekomendēt tālāko rīcību.

Jautājumi, kurus Jums varētu uzdot speciālisti:

Cik ilgi Jums jau ir aizcietējumi?

Cik dienas paiet starp vēdera izejām?

Vai Jūsu stāvoklis pasliktinās, kad Jūs nervozējat?

Kādas krāsas, formas un konsistences ir Jūsu izkārnījumi?

Vai vēdera izejas laikā Jums parādās asiņošana no taisnās zarnas?

Vai Jums ir arī vēdera sāpes?

Vai Jums bija kādas ķirurģiskas manipulācijas vai ievainojumi?

Kādus medikamentus Jūs lietojāt regulāri?

Cik Jūs bieži lietojiet kafiju vai alkoholu? Vai Jūs smēķējat?