Mīti un patiesība par zāļu aktīvās vielas izrakstīšanu

Pārmaiņas bieži rada daudz jautājumu un neskaidrību, tāpēc skaidrojam valsts kompensējamo zāļu jauno izrakstīšanas kārtību, kas stājās spēkā no 1. aprīļa.

Mīts #1

Zemāka zāļu cena = sliktāka zāļu kvalitāte un vājāka iedarbība

Patiesība:

Šis ir viens no izplatītākajiem mītiem, bet šeit jāņem vērā, ka izstrādājot jaunas zāles, ražotāji veic apjomīgu pētījumu, lai pierādītu aktīvās vielas iedarbību un drošumu. Izpētei par līdz šim nezināmu aktīvo vielu nepieciešami lieli laika resursi un finansiālie līdzekļi. Tāpēc šim uzņēmumam tiek piešķirtas monopoltiesības (patenta un datu aizsardzības veidā).

Kad monopoltiesības beidzas (aptuveni pēc 10 gadiem), tirgū drīkst parādīties citu ražotāju tādas pašas zāles (tās sauc pat ģenēriskām jeb patentbrīvam zālēm). Šo zāļu ražotājiem nav nepieciešams veikt tik plašu izpēti, jo zāles jau daudzus gadus ir apritē. Tāpēc patentbrīvās zāles ir lētākas. Tomēr šo zāļu ražotājiem ir jāsniedz dati par to, ka viņu ražotās zāles ir līdzvērtīgas orģinālajām zālēm ārstnieciskās iedarbības ziņā un atbilstoši dati par zāļu kvalitāti. Gan ģenēriskās, gan patentēto zāļu ražošanas uzņēmumus pārbauda pēc vienādi stingriem kvalitātes standartiem, un tie ir vienādi visā Eiropā.

Tāpēc jāatceras, ka zāles nebūs mazāk efektīvas, ja tām ir atšķirīgs nosaukums, izskats, krāsa un palīgvielas, kas veido zāļu formu, krāsu, garšu un citas īpašības, bet neietekmē zāļu ārstniecisko iedarbību.

Mīts #2

Manas iepriekšējās zāles atšķīrās ar zāļu ražotāja nosaukumu un palīgvielām, tāpēc tās ir efektīvākas. Turklāt lietoju šīs zāles jau ilgi.

Patiesība:

Zāļu palīgvielām (to sastāvam) neatkarīgi no to izcelsmes vai izmantotā daudzuma, arī krāsvielām, konservantiem, saistvielām, stabilizatoriem, biezinātājiem, emulģētājiem, garšvielām, aromātiskajām vielām u.c.  – nav ārstnieciska ietekme uz cilvēka organismu. Ārstēšanu nodrošina tieši zāļu galvenā sastāvdaļa jeb aktīvā viela, nevis zāļu palīgvielas, izskats, krāsa vai forma.

Mīts #3

No 1. aprīļa pilnīgi visiem pacientiem mainījās līdz šim lietotās zāles!

Patiesība:

Līdz šim lietotās zāles mainījušās tikai nelielai daļai pacientu.

Jaunā kārtība pacientiem nodrošinās vienlīdz iedarbīgas, kvalitatīvas un drošas zāles par zemāku cenu.  Jau līdz 1. aprīlim 250 kompensējamiem medikamentiem ražotāji bija samazinājuši cenu.

Pēc 1. aprīļa ir palielinājies kompensējamo zāļu skaits ar vienādu zemāko cenu, ļaujot pacientiem izvēlēties no plašāka zāļu klāsta. Vidējā summa, ko viens pacients pārmaksāja 2019. gadā par kompensējamām zālēm, nezinot, ka par zālēm ar tādu pašu iedarbību varēja maksāt mazāk, ja izvēlētos tāds pašas iedarbības, bet cita ražotāja medikamentu, ir 35,15 eiro.

Mīts #4 No jaunās kārtības iegūs tikai valsts, nevis pacienti!

Patiesība:

Jaunā kārtība pacientiem kopumā Latvijā ļaus ietaupīt līdz 25 miljoniem eiro gadā, jo ir nodrošinātas vienlīdz iedarbīgas, kvalitatīvas un drošas zāles par zemāku cenu.

Mīts #5 Jaunā kārtība ierobežo pacienta tiesības! Nevar izvēlēties zāles.

Patiesība:

Ja pacientam ārstnieciski nepieciešams lietot konkrētā ražotāja zāles, ārsts aizvien ir tiesīgs tās izrakstīt, norādot ārstniecisku pamatojumu pacienta medicīniskajā kartē un receptē.

Mīts #6 Lētākās zāles aptiekā nav pieejamas!

Patiesība:

Ja zāles ar zemāko cenu aptiekā nav pieejamas uzreiz, tās farmaceits var pasūtīt un informēt pacientus par zāļu pieejamību, jo Zāļu reģistrā ir nodrošināta aktuāla informācija par zāļu pieejamību.

Mīts #7 Jaunās zāles noteikti izraisa blaknes!

Patiesība:

Jebkuras zāles var izraisīt blaknes, taču ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Ja tās nav novēršamas vai ir traucējošas, par to jāinformē ārsts, kurš šādā gadījumā izrakstīs pacientam citas zāles. Ārsts vai farmaceits var konsultēt par pareizu zāļu lietošanu, lai mazinātu blakņu rašanos. Taču, ja tās nav novēršamas vai ir traucējošas, ārsts šādā gadījumā izrakstīs pacientam citas zāles.

Mīts #8 Nav pierādījumu, ka jaunā sistēma strādā!

Patiesība:

Līdzīga kompensējamo zāļu izrakstīšana kārtība sekmīgi darbojas Igaunijā, Lietuvā un tādās turīgās valstīs kā Vācijā, Somijā, Nīderlandē, Dānijā, Zviedrijā un citās Eiropas valstīs. Latvijas pāreju uz jauno kārtību atzinīgi novērtē Pasaules Veselības organizācija un Ekonomiskās sabiedrības un attīstības organizācijās (OECD).

Mīts #9 Par izmaiņām nav pieejama nekāda informācija!

Patiesība:

Martā tika īstenota nacionāla mēroga iedzīvotāju informēšanas kampaņa – 79% Latvijas iedzīvotāju ir informēti par valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību. Starp iedzīvotājiem, kas regulāri iegādājas medikamentus sev vai saviem tuviniekiem, informētība pārsniedza 90%.

Materiāls sagatavots, izmantojot informāciju: www.vmnvd.gov.lv

Latvijā visās aptiekās ir vienādi kompensējamo zāļu izsniegšanas noteikumi, tas nozīmē, ka kompensējamās zāles visās aptiekās maksā vienādi, līdz ar to nav nepieciešamības tērēt laiku un naudu, lai dotos uz citu pilsētu zāļu meklējumos. Ja pacientam netālu no mājām atrodas aptieka, visticamāk tajā būs pieejami nepieciešamie medikamenti. Ja konkrētās zāles, kuras reģistrētas Latvijas Zāļu reģistrā, nav uz vietas aptiekā, tās iespējams pasūtīt un nodrošināt 24 stundu laikā.

Uzticieties savam farmaceitam un jautājiet padomu, jo farmaceits, savas kompetences ietvaros, var sniegt pacientiem nepieciešamo konsultāciju!

Saistītie raksti

Rudens –vīrusu kulminācijas laiks

Tuvojoties rudenim, jārēķinās, ka cilvēkiem uzglūn ne tikai Covid–19, bet arī... lasīt vairāk
Limbažu aptiekas farmaceite Dace Belecāne īsteno savu bērnības sapni

Limbažu aptiekas farmaceite Dace Belecāne īsteno savu bērnības sapni

„Īstenot bērnības sapņus nekad nav par vēlu,” ir pārliecināta Limbažu aptiekas... lasīt vairāk

Strādājot mājās, muguras problēmas saasinās

Kā vienu no veselības problēmām pēdējā gada laikā aptuveni trešdaļa Latvijas... lasīt vairāk